1965. április 30-án nyitotta meg kapuit Magyarország első, földalatti bányászati múzeuma, amely a salgótarjáni József lejtős akna eredeti vágatrendszerében kapott helyet. A múzeum mára nemcsak a nógrádi szénmedence ipari múltjának őrzője, hanem különleges történelmi és technikatörténeti bemutatóhely is, amelyet 1980-ban ipari műemlékké nyilvánítottak.
A Dornyay Béla Múzeumhoz tartozó Bányászati Kiállítóhely – közismert nevén Bányamúzeum – a 19-20. századi magyar szénbányászat technológiáit, eszközeit és mindennapjait mutatja be. A földalatti kiállítást gazdag ismeretanyagot kínáló felszíni tárlat egészíti ki, így a látogatók teljes képet kaphatnak a térség bányászatának múltjáról.
Az intézmény fennállásának 60. évfordulója alkalmából ünnepi programokkal várják a látogatókat 2025. április 30-án (szerdán). A Bányászati Kiállítóhelyen ezen a napon egész nap díjmentes lesz a belépés, 10 órától pedig különleges szaktárlatvezetésen vehetnek részt az érdeklődők.
A tárlatvezetést dr. Fodor Miklós igazgatóhelyettes-történész és Balogh Zoltán főmuzeológus-történész tartják, akik a szénbányászat történetét és a múzeum különleges darabjait mutatják be. A programot Szilveszter Tibor műszaki szakalkalmazott előadásában elhangzó bányászdalok teszik még emlékezetesebbé.
Az esemény kiváló alkalom arra, hogy minden generáció közelebb kerüljön a térség ipari örökségéhez, és betekintést nyerjen a bányászat világába egy páratlanul hiteles környezetben.