2025 első negyedévében összesen 84 alkalommal riasztották égő lakóépülethez a Nógrád vármegyei tűzoltókat, 16-tal több ilyen eset volt, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Az idei lakástüzekben egy ember életét vesztette, 9-en pedig megsérültek.

Hirdetések

A halálos áldozattal járó tűzeset január 17-én történt.  A Balassagyarmaton, a Váci Mihály utcában lévő száz négyzetméteres ház kazánházként használt pincéjében papírok, rongyok és tűzifa égett. A tűzoltók egy idős, eszméletlen nőt hoztak fel a pincéből, azonban a tűz során keletkezett füst okozta mérgezés miatt életét vesztette. A tűzoltók megfékezték a lángokat, majd átszellőztették az épületet. A ház másik lakója, egy idős férfi füstmérgezéssel került kórházba.

Hirdetések

Az év első három hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen 43 órára és 140 tűzoltójárműre volt szükség. Összesen 732 négyzetméternyi épített terület égett le vármegyénkben, 16 otthon vált tűz miatt lakhatatlanná, emiatt 33 embernek kellett átmenetileg elköltöznie.

Hirdetések

A 84 tűzzel érintett épület egyikében sem volt füstérzékelő, holott a készülék életet és anyagi javakat menthet meg azzal, hogy a tüzet már annak keletkezésekor hangos sípolással jelzi. Minél hamarabb észleljük a tüzet, annál nagyobb eséllyel lehet azt eloltani, vagy kimenekülni az ingatlanból és értesíteni a tűzoltókat. Nógrád vármegyében a legtöbb tűz a kéményből indult, az összes eset 46 százaléka ilyen eredetű. A tüzek 11 százaléka a hálószobában, 6 százaléka pedig a nappaliban keletkezett. A tüzek jellemzően elektromos problémára, a fűtési rendszer hibájára, nyílt láng használatára, a kémény állapotára, illetve főzésre, dohányzásra, szemétégetésre vezethetők vissza.

A Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 4 esetben indított tűzvizsgálati eljárást a tűz pontos keletkezési helyének, idejének és okának feltárása érdekében. 3 helyen felmerült a szándékos tűzokozás gyanúja, egy épületnél pedig gázpalackok nehezítették az oltást. 

A lakástüzek megelőzése érdekében tanácsos a konyha, a hálószoba vagy a nappali mennyezetére füstérzékelőt szerelni. Már olyan füstérzékelők is beszerezhetőek, amelyek füst esetén nemcsak hangosan sípolnak, hanem figyelmeztető jelzést is küldenek a mobiltelefonunkra. Ez praktikus megoldás lehet idős, egyedül élő hozzátartozóink védelmére. 

Az első negyedévben 7 alkalommal riasztották szén-monoxid miatt a Nógrád vármegyei tűzoltókat (tavaly 9). Szűkebb hazánkban idén eddig szerencsére nem követelt áldozatot a mérgező gáz, és senki sem szenvedett szén-monoxid-mérgezést sem. Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt lánggal működő berendezést használnak, és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni, nem elegendő időnként szellőztetni. Érdemes minden nyílt lánggal működő fűtő-, főző-, vízmelegítő eszköz közelébe szén-monoxid-érzékelőt helyezni.  

Hirdetések