Hirdetések

1835-ben készült el a balassagyarmati vármegyeháza, 1949-ben a dísztermet átalakították, aztán többek között varroda, kollégium és iskola is működött az épületben. A városvezetés úgy döntött, hogy a főként báloknak és civil eseményeknek helyet adó dísztermet abba az állapotába állítják vissza, ahogyan azt még Mikszáth Kálmán és Madách Imre is látta.

Hirdetések

Miután Nógrád megye székhelye Balassagyarmatról Salgótarjánba költözött, a vármegyeháza épületét többféle funkcióval igyekeztek megtölteni, de attól kezdve minden szinte csak próbálkozás volt eredeti rendeltetéséhez képest: varrodaként, szociális otthonként, katonai kollégiumként, levéltárként és középiskolaként is működött egy ideig, máig is csak keresik véglegesnek tekinthető feladatát.

A balassagyarmati vármegyeháza karzatán, 2024-ben. (fotó: Ládi András/ipolyinfo.com)

Madách Imre író még aljegyzőként dolgozott a házban, Mikszáth Kálmán író pedig Mauks Mátyás szolgabíró mellett tevékenykedett az épületben. A két később híres irodalmár szelleme máig áthatja az épület történelmét, a város büszkén tekint rájuk, amit szobrok és emléktáblák formájában is mutat a ház és környezete.

Az önkormányzat szándéka az, hogy a vármegyeháza szükséges állagmegóvása mellett legalább a történelem olyan fényesebb időszakát idézze meg a jelenben, amely a lokálpatrióták is büszkeséggel tölti el: a fontos megyebáloknak, társasági eseményeknek helyet adott és máig is hasonló összejöveteleknek helyt adó dísztermet eredeti állapotába kívánják visszaállítani.

Most éppen a Magyar Nemzeti Múzeum szakértőivel tárgyaltunk arról, hogy az 1950-ben innen Budapestre elhurcolt történelmi képeket, alkotásokat visszakaphassuk. Ez annak a folyamatnak a része, amelyben a vármegyeháza jelentős turisztikai szerepet kap, hiszen ha a város és a vármegye büszkeségének tekinthető épületünk egy része megidézi többek között Madách korát, az irodalmi érdeklődők számára kedvelt célpont lehet. Ugyanígy gondoljuk, hogy a már itt működő kerékpár múzeum és a határőr múzeum is turisztikai értékű.

Csach Gábor polgármester hangsúlyozta: a díszterem az eredeti állapotát fogja mutatni a felújítást követően, mert visszaépítik azt a második karzatot is, amit 1949-ben bontottak el.

Ilyen lesz a rekonstrukció után. (animáció: Balassagyarmat Város Önkormányzata)

Az épületből elhurcolt történelmi képeinket szeretnénk visszakapni a Magyar Nemzeti Múzumtól, ezért helyszínbejárás