A századforduló plakátművészetébe nyújt betekintést a Szentendrei Képtárban májustól megtekinthető A szecesszió forradalma – Plakátművészet az aranykorban című tárlat – közölte a Ferenczy Múzeumi Centrum az MTI-vel.

Hirdetések

A közleményben kiemelték, hogy a kiállítás a legnagyobb francia, cseh és német plakátművészek, mások mellett Eugene Grasset, Bruno Paul és Alfons Mucha alkotásai mellett szentendrei művészek szecessziós ihletettségű munkáit is bemutatja. 

Hirdetések

Mások mellett Ferenczy Károlynak, Czóbel Bélának, Schubert Ernőnek és Boromisza Tibornak a Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményéhez tartozó műveit is közönség elé tárják.

Hirdetések

Felidézték, hogy a századforduló időszakára – az 1880-as évektől az első világháború előestéjéig – a szecesszió sajátos, újító stílusa nemzetközi és rendkívül befolyásos irányzattá nőtte ki magát. 

Ismeretlen alkotó: Omnium kerékpárok és autók, é. n., litográfia, 1270×920 mm, Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtár, Levéltár és Művészeti Gyűjtemény


Akkoriban Párizsban, a művészi plakát térhódításának epicentrumában az ipari termelés és a növekvő kereskedelmi verseny hatására árucikkeket vagy szórakozási lehetőségeket kínáló, élénk színvilágú hirdetések, falragaszok ezrei lepték el a belvárosi épületek falait, az utcák hirdetőoszlopait.

A plakátművészet a századfordulóra elért Magyarországra is. A plakátok vizualitását a szecesszióra jellemző, síkba szerkesztett, burjánzó növényi motívumok és a misztikus-szimbolikus minőséget képviselő, érzéki nőalakok határozták meg. 

Eugène GRASSET: Díszítőművészek kiállítása, Grafton Gallery, London Artists, 1893, litográfia, 740×535 mm, Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtár, Levéltár és Művészeti Gyűjtemény


Ezekből az alkotásokból mutat be válogatást a Szentendrei Képtárban május 1-jétől augusztus 31-ig megtekinthető kiállítás, amelynek kurátora Iberhalt Zsuzsa művészettörténész.

További információ a www.femuz.huoldalon található.

Hirdetések