Száz színben és száz történetben pompáznak Mosonyi Éva hímes tojásai a mohorai Tolnay Klári Emlékházban. A népi iparművész, aki már közel öt évtizede őrzi és élteti a húsvéti tojásírás hagyományát, egy különleges kiállítással tiszteleg a Kárpát-medence díszítőművészete előtt.

Hirdetések

Mosonyi Éva számára a tojásírás nem csupán technika, hanem életforma. A húsvét eljön minden évben, és én minden évben egy önálló kiállítással valahol az országban bemutatkozom” – meséli a művész, aki kisgyermekként tanulta meg a tojásírást baranyai falujában, nagymamája mellett. „Tulajdonképpen előbb tanultam meg tojást írni, mint betűt vetni” – teszi hozzá mosolyogva.

Hirdetések

Az emlékházban most száz, gondosan megmunkált tojás mesél a magyar tájegységek gazdag díszítőhagyományáról. A minták nem papíron, hanem a hímes tojások törékeny felszínén őrzik az örökséget – nem véletlen, hogy Mosonyi Éva 1500 darabból álló mintagyűjteménye már Magyar Rekordnak számít.

Hirdetések

A kiállítás nemcsak látványában lenyűgöző, de betekintést enged a tojásírás évszázados technikáiba is. Az íróka, melyet viaszba mártva használnak, finom mintákat karcol a tojáshéjra. Ezeket a részeket nem éri festék, így a tojás eredeti színe kontrasztos mintaként marad meg a festett felületen. Az egyik legnépszerűbb szín természetesen a piros – hiszen a húsvéti locsolóversek is ezzel számolnak: „Kinyílott a kék ibolya, a nárcisz, a tulipán, locsolásért én cserébe, piros tojást várok ám.”

A népi hagyomány szerint a tojásírásnak nemcsak esztétikai, hanem szimbolikus jelentése is van. Dr. Limbacherné Dr. Lengyel Ágnes, a Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeumának intézményvezetője szerint a nagypéntek a tojásdíszítés ideje volt, amikor a nők böjt idején, a fizikai munkát kerülve, ezzel a finom kézimunkával készültek a húsvétra. „A tojás nemcsak ajándék volt, hanem termékenységi szimbólum is” – hangsúlyozta.

A mohorai kiállítás különlegessége, hogy ezúttal egy kis „műhelyrészlet” is helyet kapott. A látogatók bepillantást nyerhetnek Mosonyi Éva alkotófolyamatába: a mintakönyvek, az eszközök, a félkész tojások mind azt az intim világot mutatják meg, ahol a hagyomány újjászületik.

A kiállítás április 26-ig látogatható, de nem minden tojás tér majd vissza a művészhez: 42 piros hímes tojás Mohorán marad, ezzel megalapozva a jövő húsvéti díszítését az Emlékházban.

Hirdetések