Fontos, hogy a Mátra a szabadidő mellett a kultúráról is szóljon – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára csütörtökön Mátraszentimrén, a megújult szlovák nemzetiségi közösségi ház átadásán.

Hirdetések

Soltész Miklós a település történetét felidézve emlékeztetett: a Mátrát valaha szlovák és német telepesek népesítették be és kezdték el azt a hatalmas munkát, amelynek eredményeként ez a vidék ma az ország legkedveltebb és legszebb kirándulóhelyeinek egyike.

Hirdetések

A hajdani Ötházhuta 1938-ban kapta meg jelenlegi nevét; a település második világháború utáni történetének talán legszomorúbb eseménye volt a németek elüldözése és a szlovák-magyar lakosságcsere.

Hirdetések

Kész csoda, hogy néhányan mégis maradtak és tovább tudták vinni azt a közösséget és értékrendet, amit évszázadokon át elődeik megteremtettek – fogalmazott. Köszönet illeti azokat is, akik most tovább építik a szlovák nemzetiség itteni életét: sok feladat hárul rájuk – tette hozzá.

Megújult a szlovák nemzetiségi közösségi ház Mátraszentimrén
Mátraszentimre, 2025. április 3. Előházi Péter polgármester, Erdélyi Dóra, a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, Hollerné Racskó Erzsébet, az Országos Szlovák Önkormányzat elnöke, Paulik Antal, a magyarországi szlovákok parlamenti szószólója és Kaszaláné Szabad Judit, a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat volt elnöke (b-j) a megújult szlovák nemzetiségi közösségi ház átadásán Mátraszentimrén 2025. április 3-án. MTI/Komka Péter

A 157 millió forintos kormányzati támogatással megvalósult közösségi ház átadását a helyi és a szlovák önkormányzat, a katolikus egyház és a kormány összefogása előzte meg – húzta alá, jelezve, hogy a magyar falvak megmaradásának egyik letéteményese a hit megőrzése. Ennek jegyében a Mátra két temploma is megújult a szlovák nemzetiség és a kormány támogatásával.

Emellett ugyancsak a szlovák önkormányzat „mentette meg” a településen a környék legfontosabb iskoláját, ahol a szlovák nyelvoktatás mellett a környezet és a színvonalas szakmai munka különleges lehetőségeket teremt a gyerekek számára – mondta.

Ezt segítve az elmúlt években a kabinet csaknem 100 millió forintos támogatással járult hozzá az óvoda és iskola megújításához. Utóbbi energetikai korszerűsítésére további 10 millió forintot nyert el az intézmény.

– közölte az államtitkár.

Soltész Miklós szavai szerint a pedagógusok béremelése ugyancsak kiterjedt a nemzetiségi oktatásra. Ez a beváltott ígéret szintén „jó helyre került” – jegyezte meg.

Idén a szlovák nemzetiségi pedagógiai támogatások részeként 11 település 12 intézményében összesen 190 millió forintos fejlesztés fog megvalósulni, ami nagy előrelépés minden érintett számára – tájékoztatott, hozzátéve: mindez hűen tükrözi, hogy a magyar falvak, ezen belül a nemzetiségek által lakott kistelepülések kiemelt helyet foglalnak el a kormányzat gondolkodásában és támogatási rendszerében.

Hirdetések
Hirdetések
Hirdetések