Három lépésben nő 2027-ig a bírák és a bírósági dolgozók illetménye – mondta az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatornán szerdán.
Répássy Róbert közölte: az Országgyűlés döntése alapján az illetményemelés első lépése január 1-jétől megvalósult, a márciusi bérszámfejtéssel kapják meg az igazságügyi dolgozók a nagyobb összeget.
Az igazságügyi miniszter és a bírósági szervezetek vezetői által kötött megállapodás szerint 2027-ig a bíráknál 48 százalékos, a jogász dolgozóknál 82 százalékos, az igazságügyi alkalmazottak esetében 100 százalékos illetményemelés várható
– tette hozzá.
A cél az, hogy 2027-ben a bírói illetmények elérjék átlagosan a 2 millió 250 ezer forintot.
Az államtitkár beszélt arról is: amellett, hogy a bíróságok függetlenek, pártatlanoknak és hatékonyaknak is kell lenniük. Ez jelentős jogállamisági szempont, hiszen a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága többször kártérítésre kötelezte Magyarországot az eljárások elhúzódása miatt.
Az igazságügyi miniszter a hatékonyság növelése érdekében javaslatcsomagot készített elő, amely a soron következő ülésszakban az Országgyűlés elé kerülhet – mondta.
Kitért arra, hogy a közigazgatás, a polgári és büntetőjog területén munkacsoportok elemzik a joggyakorlatot, azt, hogy a törvények megalkotásakor kitűzött célok érvényesülnek-e. Indokolt a büntető és a polgári törvénykönyv, továbbá fontos a közigazgatási törvények felülvizsgálata is, az erről szóló javaslatok szintén még ebben az évben az Országgyűlés elé kerülnek
– emelte ki.
Répássy Róbert azt is mondta, hogy minden vármegyében lesz áldozatsegítő központ; ilyen intézmény jelenleg 17 helyen működik, és vannak kisebb ügyfélszolgálatok. A központokból teljes lefedettség lesz az országban, így jogi tanácsadást, érzelmi támogatást, pénzügyi segítséget kaphatnak a bűncselekmények áldozatai.