A holokauszt 80. évfordulója alkalmából különleges összművészeti színielőadással tisztelegnek a roma áldozatok emléke előtt. A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány és a Kertész Imre Intézet legújabb produkciója, a Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című előadás, tavaly októberben debütált Budapesten, a Hagyományok Házában. Az előadás most országjáró körútra indult, és az első állomása Balassagyarmat volt.

Hirdetések

A balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központ kamara terme adott otthont a zenés-táncos előadásnak, mely a Holokauszt roma áldozataira emlékezik. A Forte Társulat által komponált színdarab különleges módon ötvözi a színház, a zene és a tánc elemeit, hogy bemutassa a cigányság történetének egyik legsötétebb időszakát, amikor tömegesen üldözték és elpusztították őket.

Hirdetések

Szabó Tamás, a Kertész Imre Intézet programigazgatója elmondta:

A Piros esőt kortyolt a föld egy olyan összművészeti előadás, amely a roma holokausztot túlélő vagy átélő emlékezéseket jelenít meg. A szövegkönyvet Ugron Zsolna, József-Attila díjas író írta, a zenét pedig Lukács Miklós, Erkel Ferenc díjas zeneszerző komponálta.

A félig dokumentalista, félig költői síkon készült előadás nemcsak a történelem sötét pillanatait idézi fel, hanem a cigány nép hatalmas szenvedéseit is, amelyek a holokauszt idején érik el csúcspontjukat. Horváth Csaba, a Forte Társulat alapítója és rendezője hangsúlyozta:

A test és a mozgás kapja a legnagyobb hangsúlyt, hiszen a magyarországi cigányság számára ez egyszerre lelki és testi dráma is volt. A célunk az volt, hogy költői síkon ábrázoljuk ezt a borzalmas tragédiát, méltó módon tisztelegve az áldozatok előtt.

A műben helyet kaptak a cigánysághoz köthető hangszerek is, például a cimbalom, mely Lukács Miklós zeneszerző szerint egy olyan magyar hangszer, amely a cigányzene egyik legfontosabb instrumentuma. Nagy örömömre szolgál, hogy egyre több színházi előadásban kap szerepet a cimbalom.”

A produkció célja, hogy emlékezzenek a mai kor emberei a múlt borzalmaira és a túlélők szenvedésére. Fátyol Kamilla, a társulat egyik színésznője hangsúlyozta:

Fontos, hogy foglalkozzunk ezzel a témával. Nem régen olvastam egy közösségi média posztot, ahol a holokausztra reflektálva azt írták, hogy a zsidók, és utána zárójelben a cigányok, kommunisták és melegek. Fontos, hogy kikerüljünk ebből a zárójelből, és egy nyitott mondatba kerüljünk, ahol tisztelhetjük azokat, akik áldozatai voltak ennek a szörnyű eseménynek.

A balassagyarmati előadás után február 20-án Veszprémben lesz látható a Piros esőt kortyolt a föld című darab, folytatva országjáró körútját.

 Fotók: KKETTK Alapítvány/Kertész Imre Intézet