A történelemből olvashatjuk ki a jelenünket és a jövőnket – mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden Budapesten, a Tabuk a szocializmusban – II. című konferencián.

Hirdetések

Rétvári Bence arról beszélt, fontos a történelem ismerete, mert abba van írva a jövő, és meghatározza az identitást is: ha csak a kudarcokról hallunk, akkor elhisszük, hogy „a jövőnk csak másodrangú lét” lehet Európában, valamint, mivel az emberi természet nem változik, azt is meg lehet érteni általa.

Hirdetések

Az államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy az ideológiák exportja nem szűnt meg a Vörös Hadsereg kivonulásával, mivel a hit, a nemzethez tartozás és a család értékének tagadása ma is megjelenik, csak „nem vörösben, hanem szivárványos köntösben”.

„A kommunizmus ideológiája bármikor támadhat”, ezért életben kell tartani az „immunrendszerünket”: a konferenciák, a történelemoktatás, a megemlékezések pedig mind „emlékeztető oltások” ehhez

– fogalmazott az államtitkár.

Fontos a szabadság megőrzése, nem szabad hagyni, hogy az állam beavatkozzon a családok értékvilágába, a hit megélésébe, és hogy kívülről lebontsák az ország szuverenitását – emelte ki Rétvári Bence.

Böröcz László (Fidesz-KDNP), az I. kerület polgármestere úgy fogalmazott, a diktatúrák fontos eszköze a felejtés, a kommunista rendszer egész generációkat fosztott meg attól, hogy megismerjék saját múltjukat, de mivel „elődeink kivívták a szabadságot”, végre beszélni lehet arról, amire évtizedekig nem, vagy csak suttogva lehetett utalni.