Salgótarján várossá nyilvánításának 103. évfordulója és a magyar kultúra napja alkalmából rendeztek díszünnepséget hétfőn a nógrádi megyeszékhelyen. Átadták a település önkormányzata által alapított kitüntető címeket és díjakat is. A Salgótarján gazdaságáért díjat az SVG-Hungary Gépgyár Zrt.-nek ítélték oda.

Hirdetések

Kreicsi Bálint (Fidesz-KDNP-Hajrá, Salgótarján! Egyesület) polgármester a József Attila Művelődési és Konferencia Központ színháztermében tartott eseményen azt mondta, hogy 103 éve új fejezet kezdődött, elindult egy város élni akarása.

Hirdetések

Hozzátette, hogy akkor teljesen más aspektusból volt nehéz a település helyzete, mint most, ugyanakkor van egy hasonlóság: az előrelépéshez gyökeres szemléletbeli változásra van szüksége Salgótarjánnak.

Hirdetések

A polgármester kitért arra, hogy ígéretükhöz híven fejlődő, élhető és összetartó Salgótarjánt kívánnak építeni, példaként említette a tervezett városi vasutat, amelyről Lázár János építési és közlekedési miniszterrel egyeztetett tavaly decemberben.

Kreicsi Bálint ismertette: két egyetemmel folytatnak tárgyalásokat arról, hogy egy közösségi egyetemet hoznának létre az egykori főiskola épületében. Salgótarjánban jelenleg az Óbudai Egyetem jóvoltából érhető el felsőfokú oktatás.

A közbiztonságról szólva azt mondta, a rendőrséggel, polgárőrszervezetekkel, a közterület-felügyelőkkel való folyamatos egyeztetések után toborzások kezdődtek.

Beszélt arról is, hogy 

szükség van az adóerő növelésére, de nem sújtják többletkiadásokkal a lakosokat vagy a helyben termelő cégeket, ehelyett a város vezetése segíti a helyi vállalkozásokat.

A polgármester köszönetet mondott mindazoknak, akik a kultúra bármely területén dolgoznak: az alkotóknak, az iskoláknak és a tanároknak, a közgyűjteményi és a közművelődési szakembereknek, a hagyományápolóknak.

A Salgótarján díszpolgára kitüntető címet Kakuk József posztumusz kapta meg közéleti és gazdasági tevékenysége, valamint a város sportéletében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként.

Pro Urbe díjban részesült a Salgótarjáni Bányász-Kohász Fúvószenekar, Pro Arte díjat kapott a Zenthe Ferenc Színház.

A Salgótarján gazdaságáért díjat az SVG-Hungary Gépgyár Zrt. nyerte el.

A cég az egykor nagyhírű Salgótarjáni Vegyipari Gépgyár – közismertebb nevén a Vegyépszer – utódjaként kezdte meg működését 2015-ben a nógrádi megyeszékhelyen, és elődje szellemi és műszaki-technológiai lehetőségeire alapozva újraindította az egyedi gépgyártást Salgótarjánban. 

A gyár 3,5 hektáron terül el, amely a 12 600 négyzetméteres gyártócsarnoknak is helyet ad. A néhány száz kilogrammostól a több tíztonnás termékek gyártására is vállalkoznak, több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek nagy méretű hegesztett, forgácsolt szerkezetek, tartályok gyártása területén.

Sipos András vezérigazgató a kitüntetés átvétele után az MTI-nek azt mondta: kellemes meglepetésként érte a hír, hogy az SVG érdemelte ki az elismerést.

Nagyon büszkék vagyunk erre a díjra, nagyon köszönjük a városvezetésnek, hogy felfigyeltek erre a gyárra.

– fogalmazott.

A vezérigazgató kitért arra, hogy ilyenkor számvetést is készít: áttekinti, miként jutottak el ide, mennyi munkát kellett végezni ehhez az elmúlt öt évben.

Kiemelte, az első dicséret a GB & Partners Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-t illeti, jelenleg az általuk képviselt tőkealapok tulajdonában van az SVG. Ők voltak azok, akik tíz évvel ezelőtt fantáziát láttak a komoly nehézségekkel küzdő gyárban, és úgy döntöttek, lehetőséget adnak a Salgótarjánban és a város környékén élő embereknek, hogy ezt a gyárat újból felvirágoztassák.

Sipos András azt mondta, őt érte a megtiszteltetés, hogy átvegye a díjat, de az érdem a csapaté, kiérdemelték a műszakisok, az üzletkötők, az esztergályosok, a hegesztők. Együtt számolták fel kitartóan a nehézségeket, és az öt év munkájának az lett az eredménye, hogy több milliárd forint értékű beruházási sorozatot lezárva most újabb piaci lehetőségeket kapott a cég – fűzte hozzá a vezérigazgató.

Szólt arról is: jelenleg 70 kollégával dolgoznak, de nem titkolt tervük, hogy a beruházásoknak köszönhetően megduplázzák a gyár munkavállalói létszámát és forgalmát is a következő két évben.

A vevőkkel évek óta tartó sikeres együttműködésre alapozzák terveiket, és azon dolgoznak, hogy az SVG még nagyobb foglalkoztatója legyen Salgótarjánban a helyi munkaerőnek – fogalmazta meg a cégvezető.

Salgótarján nagyközség várossá alakulását Förster Kálmán készítette elő, majd amikor 1922. január 27-én az acélgyári olvasóegylet nagytermében – a mai Kohász Művelődési Központban – megtartotta alakuló közgyűlését Salgótarján rendezett tanácsú város képviselő-testülete, őt választották polgármesterré. Ezt a tisztséget 1944-ig töltötte be.

A városban hétfő délelőtt koszorúzási ünnepséget tartottak a Kohász Művelődési Központnál, majd a tisztelet virágait helyezték el az első polgármester 2012-ben állított szobránál, a Förster Kálmán Emlékparkban.

Az ünnepség végén Szabó Magda: Az a szép, fényes nap című történelmi színművét mutatta be a Zenthe Ferenc Színház.

Hirdetések