A HVG riportere megnézte a balassagyarmati polgármester Facebook oldalát és úgy látta, hogy Csach Gábor laza, nem formalizált és könnyen elérhető politikus. Aztán egy órás beszélgetést vett fel vele, amiből kiderült, hogy lehet más a Fidesz politikája, mint azt hitte és gondolta.
A HVG interjúra hívta Balassagyarmat polgármesterét azt követően, hogy az iparűzési adó egy részének elvonását érintő kormányzati tervet bírálta, és abból országos hírverés történt. Csach Gáborral hosszú beszélgetést vett fel a médium riportere, aki az első húsz percet azzal töltötte, hogy a Fidesz belső kommunikációs működéséről érdeklődött. Csach azt mondta, hogy az ellenzéki polgármestereket is beleértve a többség úgy gondolkodik, hogy ha az önkormányzatokat rosszul érintő döntések előkészítése történik, akkor az ellen felemeli a hangját, ahogyan éppen most.
Kiemelte, hogy az ő dolga küzdeni a városáért, alkalmazkodni minden helyzethez, és a jelenlegi – iparűzési adót érintő – vitában is meg kell találni a megoldást, amire neki van is terve. Hozzátette: a városi intézmények vezetőitől is ugyanezt várja el, szükség esetén küzdjenek és menjenek el a falig az érdekek érvényesítéséért.
Balassagyarmat ötven kilométeres körzetében nincs hasonló méretű település, ezért a város olyan szolgáltatásokat, intézményeket tart fenn, ami háromszor akkora feladatot ad, mint amennyien laknak benne. Csach szerint ezért fontos, hogy a város hosszú idő után képes lett annyi iparűzési adót elkönyvelni, amiből a napi működés kifizetésén túl már jelentős fejlesztésekre is jutott.
És ennek ellenére is a városvezető megerősítette Lázár János építési- és beruházási miniszter szándékát az iparűzési adó kezelését illetően, mely szerint sok önkormányzat falunapra és sörfesztiválra költi ezt a bevételt ahelyett, hogy a helyi szolgáltatások fejlesztése lenne a cél. Csach Gábor úgy látja, hogy Balassagyarmat fejlődésre költ, viszont az iparűzési adó megnyírásával csökken a lendület, de végül is nem áll meg majd.
A riporter arról is kérdezett, hogy az iparűzési adó egy részének elvonása okozhatja-e egyes polgármesterek eltávolodását a Fidesztől és közelebb húzódhatnak-e a Tisza Párthoz, de Csach véleménye szerint nincs ilyen vetülete ennek az ügynek, mi több, e tervezet elfogadása „nem fog katasztrófát okozni”. Kiemelte: Debrecen esetében biztosan nincs rossz hír, mert abban a járásban összesen egy-két település osztozik az iparűzési adóból transzformált járásfejlesztési pénzen, azonban Székesfehérvár környezetében kihívásnak látszik több tucat falu ötleteit ebből fizetni. A HVG azon kérdésére, hogy mi az a pont, aminél Csach Gábor mégis Tiszás lenne, a balassagyarmati polgármester azt válaszolta, hogy: Fidesz vagy semmi.
Elég baj az, ha egy politikus kritizálható szakmai döntések miatt pártot vált! Tehát ettől azért – szerintem – egy párthoz tartozni komolyabb dolog. Nem mondom azt, hogy nem lehet olyan erkölcsi probléma, ami valóban elgondolkoztatja az embert, de nem gondolom, hogy a szakmai döntések az ilyen tömeges irányváltást okoznának. Arról szó sincs, hogy ellehetetlenítenék az önkormányzatokat!
Hozzátette: a baloldal egyik alapproblémája éppen az, hogy minden „piszlicsáré” vitát kibeszélnek, és jobban utálják egymást, mint a Fideszt. Magyarázata szerint jó egyensúlyt képvisel a Fidesz ilyen értelemben, habár most ő éppen kivétel, de gyorsan hozzáfűzte: ő csak a Balassagyarmatot közvetlenül érintő kérdésekben nyilvánul meg, ilyenből pedig kevés volt eddig.
Csach Gábor 2006-ban Balassagyarmat alpolgármestere lett, 2019 óta a város polgármestere; a legutóbbi, 2024-es önkormányzati választáson a Tisza Párt akkori alelnöke, Magyar Péter által személyesen is támogatott összellenzéki jelölttel szemben 61,45%-kal nyerte meg a polgármester-választást.